Op donderdag 1 oktober verscheen een rapport over de oorzaak van de brand in natuurgebied Boschhuizerbergen in Oostrum. De brand woedde begin augustus en verwoestte in enkele dagen ruim 100 hectare natuur.
Het rapport meldt dat de brand midden in het bos is ontstaan, op de plek van het jeneverbesstruweel. Onduidelijk is gebleven wat de brand heeft veroorzaakt. Wel kan de brandweer met zekerheid stellen dat de brand niet is veroorzaakt door werkzaamheden, onontplofte oorlogsresten, vonkvorming vanaf het spoor, de spanningsvoerende afrastering en achtergelaten afval. Het onderzoek is uitgevoerd door Brandweer Limburg-Noord in samenwerking met het landelijke team Natuurbrandonderzoek.
Bijzonder natuurgebied
De brand groeide snel uit tot een van de grootste natuurbranden in de regio. Hulpdiensten, terreinbeheerders, overheden en andere betrokken organisaties stonden daarbij voor grote uitdagingen. De Boschhuizerbergen is een bijzonder natuurgebied met waardevolle natuur in een complexe omgeving. Deze kenmerken hadden invloed op het ontstaan van de brand en op de manier waarop het vuur zich verspreidde.
Voorbereiding, vakmanschap en samenwerken
Burgemeester Michiel Uitdehaag: “Sommige incidenten laten een blijvende indruk na. Dat geldt ook voor deze natuurbrand. Het is indrukwekkend om te zien hoe verwoestend de brand is geweest. Deze ramp voor de natuur maakt ook opnieuw duidelijk hoe belangrijk een goede voorbereiding, vakmanschap en samenwerking zijn in het voorkomen en bestrijden van natuurbranden als deze. Ik hoop van harte dat de natuur zich goed herstelt, al zal dat een lange tijd nodig hebben.”
Weer toegankelijk
Inmiddels heeft de eigenaar van het gebied, Stichting het Limburgs Landschap, het natuurgebied weer geopend voor bezoekers. Loek Hendrikx, woordvoerder: “Hoewel het gebied weer open is, adviseren we bezoekers op de witte wandelroute te blijven. Het is niet toegestaan om buiten de paden te gaan of te dwalen door het getroffen gebied. Zo kan de natuur zich herstellen en blijf je zelf veilig.”